RABUNEK

RABUNEK

Postprzez wolff98 » 15 sie 2012, 18:24

Wczoraj zauważyłem , że kolor niektórych pszczół jakie przylatują do mojego ula jest jakiś inny . Pomyślałem , że chyba mój jedyny ul padł ofiarą rabunku obcych pszczół .
W sumie powinienem podejrzewać to wcześniej , w trakcie przeglądu , gdy stwierdziłem , że miodu jest jakość bardzo mało bo tylko około 2 do 4 kg .

Nie jestem do końca pewien co robić w tej sytuacji .
Proszę o podpowiedzi , jest to mój drugi sezon pszczelarski i nie mam doświadczenia jak postępować skutecznie z rabunkiem .
Dodam też , że zrobiłem wielki błąd , dałem nadstawkę pomimo , że rodzina była słaba i nie zasłoniłem w ogóle górnego wylotka .
http://www.youtube.com/watch?v=VEaaM4RxwEM
Załączniki
rabunek1.jpg
rabunek1.jpg (109.68 KiB) Przeglądane 40432 razy
rabunek.jpg
rabunek.jpg (155.53 KiB) Przeglądane 40432 razy
wolff98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 01 lip 2011, 18:41

Re: RABUNEK

Postprzez wolff98 » 16 sie 2012, 12:18

Za poradą Pana Józefa zamknąłem pszczoły na noc aby rano zobaczyć czy przylatują obce pszczoły . Sprawdziłem szczelność ramek i beleczek pod powałką i zakryłem wylotek listewkami . Zrobiłem to wieczorem o godzinie 21 00 .
Rano o godzinie ósmej przed wylotkiem latała i prubowała dostać się do ula jedna pszczoła ( zdjęcie 1 ) .Zdjęcie 1A przedstawia ramkę z moimi pszczołami .
Była ciemniejszej barwy i od razu uznałem ją za rabusia .
O godzinie 10 , 30 zajrzałem jeszcze raz do ula . Byłem mocno zaskoczony tym co zobaczyłem ( zdjęcie 2 i 3 ) .
Beleczki na wlotku były lekko odsunięte i pszczoły wydostały się . Gdy podniosłem dach zobaczyłem podniesioną jedną beleczkę na wysokość 1,5 cm i dużo pszczół . odsunąłem też beleczki na wylotku co spowodowało wysypanie się sporej ilości pszczół które utworzyły tak zwaną brodę pod wylotkiem . Zaczeły od razu silnie wentylować ul .
Zauważyłem też , że pszczoły uznane przeze mnie za obce też ostro wzięły się za wentylowanie . Trochę mnie to zdziwiło , że obce pszczoły pracują na rzecz obcego ula .
Zadzwoniłem po poradę do Starszych Pszczelarzy i dowiedziałem się , że pszczoły z jednej matki mogą mieć lekko inne ubarwienie . Przyczyna leży w tym iż matka może być unasienniona przez kilka trutni z innej rasy i to może spowodować lekko inne ubarwienie pszczół .
Podsumowując . Co prawda dałem im powód do rabunku poprzez dodanie nadstawki ale w moim ulu nie ma tyle miodu ( tylko 2-3 kg ) aby obce pszczoły miały ochote ryzykować rabunek . Był to , mam nadzieje fałszywy alarm . Dla pewności zamknę je dziś na noc jeszcze raz i sprawdzę jutro rano ile przyleci potencjalnych rabusi .
Załączniki
1.jpg
zdjęcie potencjalnego rabusia
1.jpg (116.7 KiB) Przeglądane 40423 razy
2.jpg
Ramka z moimi pszczołami
2.jpg (98.73 KiB) Przeglądane 40423 razy
wolff98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 01 lip 2011, 18:41

Re: RABUNEK

Postprzez wolff98 » 16 sie 2012, 12:44

Kolejne zdjęcia
Na dolnym zdjęciu widać wypchniętą listewę przez pszczoły gdy nie mogły się wydostać .
i link do filmu
http://youtu.be/Dcvkr4u0Z-g
Załączniki
3.jpg
Po odsunięciu belki
3.jpg (180.53 KiB) Przeglądane 40423 razy
4.jpg
4.jpg (170.62 KiB) Przeglądane 40423 razy
wolff98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 01 lip 2011, 18:41

Re: RABUNEK

Postprzez wolff98 » 17 sie 2012, 09:08

Dzień trzeci obserwacji .
Tak jak napisałem poprzednio , zamknąłem ul na noc , podałem im syrop cukrowy ( 1:1 ) o siódmej wieczorem , uszczelniłem powałke szmatami i zakryłem wylotek gąbką i szmatą lekko skrapiając to wodą ( ? - sam nie wiem dla czego , może aby utrudnić im przegryzanie się ? ) . Wylotek zakryłem o godzinie 21 .00
Dziś rano , o godzinie 6:20 - znowu niepowodzenie , kilka pszczół jest na zewnątrz . Wydostają się z tyłu koło dennicy .Problem tkwi w wadliwym materiale jaki użyłem do budowy ula . Ściany zbudowane są z cienkiej boazerii która ma w wewnętrznej stronie wyżłobienia . Pszczoły wykorzystały te szczeliny aby przedostać się na zewnątrz przez ściany .
Ale w sumie zabieg obserwacji udał się . Gdy tylko otworzyłem wylotek zacząłem dokładnie obserwować wychodzące pszczoły . Były wśród nich pszczoły ciemnego koloru , takiego , jakie podejrzewałem o rabunek . To dowód na to , że w moim ulu są pszczoły o różnym ubarwieniu i są to moje pszczoły . Nie ma u mnie rabunku .

Chciałbym aby koledzy z forum wypowiedzieli się na temat moich poczynań w walce z "rabunkiem"i podpowiedzieli jak skuteczniej obserwować i zwalczać rabunki .

Dodaje też zdjęcia z dzisiejszej akcji , są na nim zdjęcia gdzie widać dwie inne pszczoły które stoją bezczynnie na przedniej ścianie ula . Wydaje mi się , że obca pszczoła próbowała by dostać się czym prędzej do ula , a nie przyleciała aby posiedzieć i odpocząć .
Załączniki
5.jpg
zamknięty wylotek i czekające pszczoły
5.jpg (95.23 KiB) Przeglądane 40414 razy
6.jpg
pszczoły które stoją bezczynnie na ścianie ula
6.jpg (92.67 KiB) Przeglądane 40414 razy
wolff98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 01 lip 2011, 18:41

Re: RABUNEK

Postprzez wolff98 » 10 wrz 2012, 08:22

Ciag dalszy obserwacji pod tytułem RABUNEK .
Wczoraj wieczorem podałem syrop cukrowy jeszcze gdy było jasno , czyli około godziny 19-20 . Po około godzinie , jak już było ciemno poszedłem zobaczyć co i jak . Pszczoły o naturalnym moim ubarwieniu spokojnie się kręcą na podeście . Ale pszczoły o czarnych i świecących odwłokach zaraz zrywały się do lotu w kierunku źródła swiatła ,czyli do latarki . Zrobiły tak dwie pszczoły , i tylko dwie z czarnym swiecącym odwłokiem jakie wyszły w tym czasie z ula . Dlaczego tylko pszczoły o innym kolorze zachowały sie w tej danej sytuacji inaczej jak pozostałe ?
Ale też oznaczało by to , że pszczoły podejrzane u mnie o rabunek zostają u mnie na noc . W poprzednich moich postach napisałem , ze po zamknięciu ula na noc rano zaraz po otwarciu zauważyłem podejrzane pszczoły wychodzące z mojego ula , czyli były tam przez całą noc . Czy jest to w ogóle możliwe aby obca pszczoła przeczekała noc w rabowanym ulu ?
Przeczytałem rozdział o rabunkach w książce Pani Wandy Ostrowskiej " Gospodarka Pasieczna " i na podstawie tego źródła mogę stwierdzić , że pszczoły o innym ubarwieniu ( czyli z czarnym świecącym odwłoku ) są rabusiami . Cytuje " Dłużej rabujące pszczoły są zwykle otarte z włosków , są więc czarne i lśniące " . Tak wyglądają moje podejrzane .
Dodam też , że moje pszczoły w ogóle nie reagują na pszczoły " rabusie ".
wolff98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 01 lip 2011, 18:41

Re: RABUNEK

Postprzez wolff98 » 12 wrz 2012, 18:36

Wczoraj ( 11.09,2012) zajrzałem do ula . I nie miła niespodzianka . Podałem już 14 kilo cukru a w ulu jest około 8 kg, może 10 kg w tym tylko 3 pełne ramki zasklepionego . Gdzie jest pozostałe kilka kilogramów ? plus to, co same powinny zebrać ? Jest to ewidentnie znak , że jestem okradany . Mam tylko nadzieje , że zdążę dokarmić moje pszczoły na tyle aby miały zapas na zimę , już zakupiłem kolejne 10 kg cukru i będę podawał go codziennie w ilości 1kg na noc . Wczoraj wieczorem zauważyłem coś co daje kolejny dowód na istnienie rabunku w moim ulu . Na podeście stała pszczoła o czarnym i lśniącym ubarwieniu . Pszczoła ta wyglądała na wycięczoną i reagowała gwałtownie tylko na nadlatujące do ula pszczoły , tak jakby chciała je atakować . popchnąłem ją do ula i weszła spokojnie do środka po czym wyszła i dalej stała na podeście . Moje pszczoły nie reagują agresywnie na nią i spokojnie obchodzą ją lub łażą po niej .
OBCA CZY SWOJA ?
https://www.youtube.com/watch?v=HDVwf2Bkfxg
Załączniki
2012-09-1118.51.10.jpg
2012-09-1118.51.10.jpg (60.98 KiB) Przeglądane 40381 razy
wolff98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 01 lip 2011, 18:41

Re: RABUNEK

Postprzez BeeTheOne » 07 paź 2021, 16:22

Przyznam, że trochę przerażająco to wygląda :(

__________________
firma transportowa ne terenie Krakowa- sprawdź!
BeeTheOne
 
Posty: 65
Dołączył(a): 14 sty 2021, 14:25


Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron