trutówki

Jakie są rasy pszczół, jakie hodujemy

trutówki

Postprzez jozef » 24 mar 2011, 21:34

w zeszły roku z truto wiał mi jeden rój { matka młoda nie zapłodniona } w komórkach było po trzy jajeczka nie po środku lecz na ściankach po boku , ''[ zrobiłem kolejne czynności z tym rojem a mianowicie królową poszukałem młodą nie zapłodniona i skasowałem a następnie cały rój wysypałem w całości pięć metrów dalej od pasieki na trawę około 18 godzi. ul postawiłem na swoje miejsce ramki włożyłem s powrotem ,pszczoły lotne wróciły do ula , a na trawie zostały cztery takie malutkie kłęby pszczół o koło 10 -- 15 szt . pszczół ,, podejrzewam że to były trutówki , skasowałem to ,do ula podałem inną królową w klateczce przesyłkowej którą pszczoły bardzo powoli ją akceptowały np. bo dopiero 5 dnia wygryzły i uwolniły królową ale próbowały nadal odciągać mateczniki na upartego przez cały miesiąc , co 7 dni robiłem przegląd i na pierwszym przeglądzie było aż 5 mateczników , potem za każdy razem niej i ja nie dałem za przegraną , w końcu przestały odciągać mateczniki i królowa została całkowicie przyjęta , macie jakiś inne przepis na pozbycie się trutówki ? jozef
jozef
 
Posty: 190
Afbeeldingen: 53
Dołączył(a): 06 lis 2010, 15:01

Re: trutówki

Postprzez potok5 » 02 cze 2011, 22:19

Namęczyłem się kiedyś z trutówkami. Straciłem przy tej rodzinie dwie matki czerwiące. To był mój pierwszy sezon pszczelarzenia :roll: Dziś już bym nie ryzykował z poddawaniem matki. Najlepiej połączyć z normalną rodziną.
potok5
 
Posty: 1
Dołączył(a): 02 cze 2011, 22:13

Re: trutówki

Postprzez mellifer » 02 lut 2012, 01:18

Cześć. Na wylotek należy zalożyć kratę odgrodową. Jak się ma dużo czasu to obserwować mostek ,czy czasami nie przyleci trutówka i od razu reagować zniszczeniem. Nawet , gdy nie mamy pewności , czy to jest trutówka to niszczymy wszystkie podejrzanie wyglądające pszczólki. Może się uda.
mellifer
 
Posty: 4
Dołączył(a): 03 lis 2011, 23:22

Re: trutówki

Postprzez BeeTheOne » 28 sie 2023, 15:55

W jakim celu niszczy się trutówki? Ostatnio pszczoły zostały uznane za najważniejsze istotny na świecie, więc nie powinno się ich zabijać a wręcz chronić, bo, tym bardziej że są zagrożone wyginięciem

___________________________________________
zobacz ofertę na meble tapicerowane z Kalwarii
BeeTheOne
 
Posty: 65
Dołączył(a): 14 sty 2021, 14:25

Re: trutówki

Postprzez jozef » 08 gru 2023, 21:35

słuchaj pan , pomylił pan trutnie od trutówki to różnica , trutówka to pszczoła udająca królową i czerwi , wyglądem nie różni się niczym od pszczół , a trutowa to królowa nie zapłodniona i ma czerw tylko trutowy i tak samo trutówka czerw trutowy , nie mają czerwi pszczelego
jozef
 
Posty: 190
Afbeeldingen: 53
Dołączył(a): 06 lis 2010, 15:01


Powrót do Rasy pszczół

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron